عکس هوایی و سفارش عکس هوایی

عکس هوایی چیست و چگونه سفارش داده می شود؟

تعریف عکس هوایی

عکس هوایی به عکس هایی گفته می شود که به منظور تهیه نقشه و یا تحقیقات علمی و نظامی، از یک منطقه توسط هواپیمایی که به دوربین نقشه برداری و تجهیزاتی مثل جی پی اس ، جاییرو و حرکت سنج مجهز هستند ،عکسبرداری گردیده اند و دارای مقياس مشخص می باشند مقياس عکس های هوایی معمولا” بین ۶۰۰۰ و ۵۵۰۰۰ می باشد.سفارش عکس هوایی از سازمان های مربوطه نیازمند شناخت اندکس و استخراج مشخصات عکس هوایی و وارد نمودن آن در صفحه مشخصات محصول می باشد و در صورتیکه در وارد نمودن مختصات منطقه کاری دچار خطا شوید بعد از 15 روز که مدت زمان آماده سازی عکس ها از طرف سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی ن.م می باشد،عکس هوایی مربوط به یک منطقه خارج از منطقه شما خواهد بود.بنابراین در سفارش عکس هوایی باید بیشترین دقت لازم را داشته باشید.

ما با آرشیو غنی از عکس های هوایی و نقشه در پایاه داده خودمان می توانیم پروژه های شما را در کمتر از یک هفته تا رسیدن عکس ها بدستتون انجام دهیم و سپس عکس های خریداری شده را به شما ارسال کنیم چنانچه می خواهید عکس های هوایی مورد نیازتان را، ما تهیه کنیم بر روی جعبه لینک دار پایین کلیک نمایید.

عکس هوایی

محدوده تحت پوشش عکس هوایی

ابعاد عکس هوایی ۲۳×۲۳ سانتیمتر می باشد . بنابراین با داشتن عدد مقياس عکس هوایی و ضرب آن در ۲۳ سانتیمتر طولی که یک عکس هوایی بر روی زمین را پوشش می دهد بدست می‌آید. بطور مثال طولی که یک عکس ۲۰۰۰۰ روی زمین پوشش می دهد برابر است با ۰/۲۳×۲۰۰۰۰ ،یعنی ۴۶۰۰ متر.

پارامتر های مهم عکس هوایی

پارامتر های مهم عکس هوایی که می توان آنها را از روی اطلاعات حاشیه ای عکس هوایی استخراج کرد و در پیداکردن عکس هوایی موجود در اندکس و ثبت سفارش عکس های هوایی سازمان نقشه برداری از آنها استفاده نمود عبارتند از مقياس عکس هوایی ، خط پروازی عکسبرداری ، سال عکسبرداری ، شماره عکس هوایی ، نوع دوربین عکسبرداری و فاصله کانونی دوربین عکسبرداری می باشد.در نوشته راهنمای اندکس محصولات سازمان نقشه برداری چگونگی پیدا کردن این پارا متر ها قبل از خرید عکس هوایی که در مرحله ثبت سفارش عکس هوایی نیازداریم ،توضیح داده شده است.

ساخت ارتوفتو عکس هوایی

تصاویر ارتوفتو عکس هوایی چیست؟

تصاویر خام عکس هوایی فاقد مختصات زمینی هستند و برای اینکه بتوان نقشه utm زمین را با عکس هوایی بر روی هم منطبق کنند لازم است که عکس های هوایی با استفاده از نقاط کنترل زمینی اصلاح هندسی یا زمین مرجع گردند.تصاویر ارتوفتو عکس های هوایی از یک روش اصلاح هندسی دقیق یا ارتوفتورکتیفای بدست می آیند که در این روش علاوه بر استفاده ازنقاط کنترل زمینی ،از مدل سه بعدی ارتفاعی دقیق منطقه نیز جهت خنثی کردن خطای جابجایی ناشی از تغییرات ارتفاع ،بر روی عکس هوایی نیز استفاده می کنند.

نمونه عکس هوایی دهه 40

عکس هوایی دهه 40

تاریخ و مقياس های عکس های هوایی سازمان نقشه برداری

تاریخ عکس های هوایی از سال ۱۳۳۶ خورشیدی شروع می شود و تا سال ۱۳۹۶ خورشیدی آدمه پیدا می کند.البته قدیمی ترین عکس هوایی مربوط به سال ۱۳۳۴ است که از محصولات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح می باشد.عکس های هوایی دهه های ۳۰،۴۰،۵۰،۶۰،۷۰ و ۸۰ سیاه سفید هستند در حالیکه عکس های هوایی دهه ۹۰ سازمان نقشه برداری بصورت رنگی می باشند.مقیاس عکس های هوایی سازمان نقشه برداری معمولا” بین ۶۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ می باشد.

عکس هوایی

پوشش مشترک عکس های هوایی

جهت برجسته بینی در کارشناسی عکسهای هوایی بمنظور تعیین قدمت بنا و تشخیص آثار احیا زمین و همچنین بدست آوردن ارتفاع یک عارضه از روی عکس های هوایی در روش فتوگرامتری لازم است که تصویر آن عارضه در دو عکس هوایی موجود باشد و عکس های هوایی کنار هم پوشش مشترک داشته باشند.دو عکس هوایی متوالی ۶۰ در صد پوشش مشترک دارند و هر عکس هوایی با عکس هوایی خط بالا و عکس هوایی خط پایین ۲۰ درصد پوشش مشترک دارند.این پوشش مشترک همچنین در ساختن مدل فتوگرامتری و موزائیک عکس های هوایی لازم است.بنابراین جهت خرید عکس هوایی از یک منطقه حداقل یک زوج عکس هوایی یعنی دو قطعه عکس هوایی سفارش داده می‌شود.

عکس هوایی دهه 50

فتوگرامتری چیست ؟

فتوگرامتری یک شاخه از رشته مهندسی نقشه برداری می باشد که به روش ها و محاسبات تهیه نقشه با استفاده از عکس های هوایی می پردازد.نقشه برداری زمینی از شهرهای بزرگ بسیار زمان بر و پر هزینه می باشد این در حالیست که با روش فتوگرامتری با استفاده از عکس های هوایی می توان همان نقشه را با هزینه کمتر و زمان و پرسنل کم تهیه نمود. فتوگرامتری در زمانهای قدیم کلاسیک بود ولی امروزه از فتوگرامتری دیجیتال استفاده می کنند. در فتوگرامتری کلاسیک از دستگاههای تبدیل و نگاتیو عکس های هوایی استفاده می کنند ولی در روش فتوگرامتری دیجیتال عکس های هوایی را اسکن نموده و از رایانه و نرم افزار جهت تبدیل عکس هوایی به نقشه استفاده می کنند. در سالهای اخیر با مجهز شدن هواپیماهای عکسبرداری به جی پی اس و موشن سنسور و جایرو دیگر نیازی به نقاط کنترل زیاد جهت توجیه نسبی و مطلق نیست .در صورتیکه در روش های قدیم برای تهیه مدل فتوگرامتری و محاسبات به تعداد نقاط کنترل زمینی و ارتفاعی زیادی نیاز دارید.در هر مدل حداقل 6 نقطه جهت توجیه نسبی و حداقل 3 یا 4 نقطه برای توجیه مطلق نیاز هست.امروزه در علوم پزشکی و معماری و سایر علوم جهت تهیه مدل سه بعدی از روش فتوگرامتری استفاده می کنند .

ساخت ارتوفتو عکس هوایی

مراحل خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

مراحل خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری شامل دو مرحله می باشد. مرحله اول انتخاب عکس هوایی و پیداکردن مشخصه های عکس هوایی از روی اندکس محصولات سازمان نقشه برداری که در راهنمای استفاده از محصولات سازمان نقشه برداری بطور کامل شرح داده شده است.مرحله دوم ثبت سفارش و خرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری می باشد که در نوشته چگونگی ثبت سفارش وخرید عکس هوایی از سازمان نقشه برداری توضیح داده شده است. با توجه به اینکه انتخاب محصول و ثبت سفارش در سامانه سازمان نیازمند اندکی شناخت محصولات و زمان می باشد و ممکن است در مرحله ثبت سفارش بطور اشتباه عکس هوایی مربوط به منطقه دیگری را سفارش دهید.چنانچه وقت و حوصله کافی برای ثبت سفارش از سازمان نقشه برداری را ندارید ما می توانیم شما را در امر تهیه عکس های هوایی تان یاری کنیم .

فرمت محصول عکس هوایی سازمان نقشه برداری

عکس هوایی که سازمان نقشه برداری بعد از سفارش ارسال می کند به دو فرمت می باشد اولی اسکن عکس هوایی که بصورت فایل می باشد و دومی محصول چاپی می باشد که کاغذی بوده و چاپ عکس بر روی کاغذ های گلاسه عکس می باشد شما می توانید هر کدام از این دو فرمت را بستگی به نیازتان سفارش دهید معمولا” فایل عکس ها در روش ارسال الکترونیکی چند روز زود تر ارسال می شود.

عکس هوایی

مدت زمان تحویل عکس هوایی از سازمان نقشه برداری

مدت زمان تحویل عکس هوایی سازمان نقشه برداری از زمان ثبت سفارش تا ارسال پستی عکس های هوایی 15 روزکاری می باشد و روزهای تعطیل به این 15 روز اضافه می شود.محصولات عکس های هوایی به دو روش 1- ارسال پستی و 2- ارسال الکترونیک ارسال می شود. در روش ارسال پستی cd , یا محصول چاپی عکس هوایی به آدرس پستی که در زمان ثبت سفارش دادید ارسال می شود ولی در روش ارسال الکترونیک عکس هوایی می توانید محصول را پس از گذشت زمان آماده سازی که یکی دو روز کمتر از 15 روز است دانلود کنید.

عکس هوایی دهه 80
عکس هوایی دهه 80 و سال 1386 از محصولات سازمان نقشه برداری می باشد.

کاربرد عکس هوایی

عکس هوایی بمنظور تهیه نقشه های بزرگ مقیاس و با دقت ذیاد بکار برده می شوند.عکس های هوایی کاربردهای دیگری علاوه بر تهیه نقشه نیز دارند.

با توجه به قدیمی بودن عکس هوایی می توان از آن در مطالعات باستان شناسی ، تشریح وضعیت زمین در سال عکسبرداری تعیین قدمت بنا و تشخیص آثار احیاء زمین ، جهت تهیه گزارش و تامین دلیل به هدف ارائه به مراجع قضایی ، ادارات منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی و وزارت راه و شهر سازی ، استفاده نمود.

چه بسا زمین هایی که بواسطه همین عکس های هوایی از ادارات منابع طبیعی و وزارت راه و شهر سازی بنا به وجود آثار احیا و آبادانی در سالهایی که قانون به آنها اشاره 1347 و 1358 نموده است ، باز پس گرفته شده و سند آنها از ابطال شدن رهایی یافته و به مالکان زمین بر گردانده شده است و یا ساختمانهایی که بنا به قدمت بنای خود در قبل از سال 1374 از تخریب و جریمه رهایی یافته و مشمول تغییر کاربری مجاز گردیده اند.

از دیگر کاربردهای عکس هوایی می توان به تهیه تصاویر ارتوفتو و تهیه عکس نقشه (که از ادغام و هم پوشانی نقشه و عکس می باشد )، اشاره نمود.

ساخت ارتوفتو عکس هوایی

قدیمی ترین عکس هوایی

قدیمی ترین عکس هوایی که تقریبا” پوششی بوده و همه مناطق کشور را به استثناء جنوب شرقی کشور پوشش می دهد عکس هوایی 1334 سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است.این دسته از عکس هوایی دهه 30، در مقیاس 1/55000 بوده و معمولا” فاصله کانونی دوربین عکسبرداری در آنها 153.16 میلیمتر می باشد.و منطقه ایی به ابعاد تقریبی 12کیلومتر *12 کیلومتر بر روی زمین را پوشش می دهد.بعد از عکس هوایی 1334 دهه 30 عکس هوایی 1335 ، عکس هوایی 1336 و عکس هوایی 1339 سازمان نقشه برداری می باشد.که مقیاس آنها بین 10000 تا 20000 می باشد .این عکس های هوایی دهه 30 از کیفیت و وضوح بالاتری نسبت به عکس هوایی 1334 دارند .عمده کاربردی که این روزها این دسته از عکس هوایی دهه 30 دارند، تشریح وضعیت زمین در سال عکسبرداری و تشخیص آثار احیا زمین جهت اثبات ملی و غیر ملی بودن یا موات و غیر موات بودن و تعیین قدمت بنای موجود در یک زمین برای اثبات تغییر کاربری مجاز ، می باشد.

4bb47215 171b 424a bb99 5daecb9bb189

لینک های مفید :

ساخت ارتوفتو عکس هوایی

4 دیدگاه دربارهٔ «عکس هوایی چیست و چگونه سفارش داده می شود؟»

 1. برای تامین دلیل جهت ارائه به دادگاه در خصوص اثبات وجود آثار احیا و غیر ملی بودن زمین‌مانند چه عکس هوایی یا نقشه مورد نیاز است؟

  1. جهت اثبات ملی و غیر ملی بودن زمین ، عکس های هوایی دهه 30 و عکس های هوایی دهه 40 مورد نیاز هست.عکس هوایی دهه 60 نیز به تازگی در این خصوص استفاده می شود و مورد استناد قرار می گیرد.جهت جزئیات بیشتر تماس بگیرید.

 2. سلام
  زمینی دارم و یک کلبه باغ در داخل زمین هست .برای اینکه این کلبه باغ را بازسازی کنم و شامل حال تغییر کاربری مجاز شود چه عکس هوایی باید تهیه و کارشناسی شود؟

  1. درود بر شما
   برای اثبات تغییر کاربری مجاز ،عکس های هوایی ۱۳۷۴ و قبل آن مورد نیاز هست .جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا